Jesteś tutaj

Przewóz

Przewóz (łuż. Pribus, niem. Priebus)

Wieś położona jest w środkowej części gminy nad Nysą Łużycką. Liczy obecnie 823 mieszkańców i obejmuje obszar prawie 4 tys. ha.

W Przewozie swą siedzibę mają włądze gminy: Rada Gminy i Wójt Gminy. W centrum miejscowości przy pl. Partyzantów 1 znajduje się budynek Urzędu Gminy.

W ciągu drogi krajowej nr 27 zlokalizowane jest przejście graniczne Przewóz-Podrosche. Przez Przewóz przebiega też droga wojewódzka nr 350 Łęknica-Bolesławiec.

Przewóz leży na prawym brzegu Nysy Łużyckiej. Dolina rzeki objęta jest programem Natura 2000 ze względu na jej walory przyrodniczo-krajoznawcze. Znajdują się tu siedliska ptactwa wodnego i leśnego, stanowiska roślin chronionych i zwierząt. Sama Nysa płynąc tworzy malownicze zakola, a przy niskim stanie wody pojawiają się piaszczyste wysepki i plaże. Przy moście granicznym usytuowana jest przystań dla kajaków i pontonów, na których można Nysę "zwiedzać".

Od strony wschodniej teren wznosi się gwałtownie o kilkanaście metrów tworząc granicę pomiędzy polami uprawnymi a lasem. Wzniesienie to usiane jest powojennymi okopami i lejami bombowymi pozostałymi po walkach podczas forsowania Nysy w kwietniu 1945 r.

Tuż za Przewozem, przy drodze do Dobrochowa, rośnie bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy - sosna dwunożna. 

    

Do najstarszych, zabytkowych obiektów Przewozu należą kościół parafialny z XIII w. oraz z tegoż okresu wieża obronna zwana głodową, a także fragmenty murów obronnych z XIV w. Spośród innych interesujących obiektów wymienić można budynki Urzędu Gminy i hoteliku przy rynku, budynek z murem pruskim i wieżyczką przy ul. Sportowej oraz budynek po byłej restauracji "Szwajcarka" na ul. Parkowej. Ciekawe ukształtowanie posiada park przewoski, na terenie którego znajduje się wspomniana wcześniej wieża głodowa. Centralna część Przewozu zachowała charakterystyczny średniowieczny układ urbanistyczny. Od strony pn-wsch, w lesie, znajdują się pozostałości cmentarza żydowskiego. Nie pozostał jednak żaden ślad po miejscu pochówku Jana Boguchwała Worbsa (Johann Gottlob Worbs) - znanego historyka Łużyc.

               

 

ARTYKUŁY:

Wspomnienia młodego referendariusza

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer