Jesteś tutaj

Dąbrowa Łużycka

Dąbrowa Łużycka (łuż. Dubrowa, niem. Dubrau, Eichenwald)

 

Wieś położona na północnym zachodzie Gminy Przewóz, licząca obecnie (2013r.) 136 mieszkańców. Geodezyjnie zajmuje obszar 1770 ha. Swym zasięgiem obejmuje ją otulina Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. Wieś często jest nazywana przez mieszkańców Gminy Dąbrówką, gdyż nazwą tą posługiwano się w czasach powojennych. Została ona zatem w pamięci mieszkańców do dzisiaj.

Nie ma w archiwach zbyt wielu informacji o wsi. Wiadomo, że w roku 1666 Dąbrowa Łużycka miała 4 gospodarstwa kmiece (w tym 3 włączone do folwarku) i jedno zagrodnicze. Wieś obok części wasalnej miała też część kameralną. W 1937 r. Dąbrowa Łuż. miała 109 domów i 399 mieszkańców [1].

  

W okolicy Dąbrowy Łużyckiej w I połowie XVII w. miało miejsce niezwykłe jak na te tereny zdarzenie. 6 marca 1636 r. miał tu miejsce spadek meteorytu. Jest to najstarsze udokumentowane zdarzenie tego rodzaju, które miało miejsce na ziemiach polskich.

   

Jak podaje wiki.meteoritica.pl (Jan Woreczko & Wadi), spadek miał miejsce o 6 rano przy ładnej pogodzie we wsi Dubrow na Łużycach, a meteoryt spadł na pole kolonisty Mateusza Schebacka. Spadły z wielkim hukiem meteoryt miał oryginalny kształt czary lub misy, opaloną powłokę, był kruchy, z licznymi gruzełkami czy też wrostkami metalu. Ważył według zapisów 2 talenty. Jeśli były to talenty duże, to było to ponad 120 kg, jeśli małe – tylko 52 kg. Prawdopodobnie był to meteoryt kamienny (chondryt). Los kamienia nie jest znany. Być może, podobnie jak szereg innych zaginionych okazów, został on rozbity i rozebrany przez miejscową ludność w charakterze przynoszących szczęście talizmanów. Ze źródeł wynika, że meteoryt spadł w miejscu (wsi) o nazwie Schrot hammer na zachód od Dąbrowy Łużyckiej (Dubrau, Dubrow). Nazwa Schrot pochodzi prawdopodobnie od niemieckiej nazwy rzeczki Skroda (płynącej przez te tereny), zaś Hammer – Młotów. [2)

Osoby zainteresowane poznaniem bardziej szczegółowych informacji o meteorycie odsyłam do strony internetowej wiki.meteoritica.pl.

 

Materiały źródłowe:

  1. Lech Malinowski, Przewóz i okolice wczoraj i dziś, Przewóz 2003

  2. Strona internetowa wiki.meteoritica.pl.

 

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer